A karácsonyi ünnepkör, a szeretet ünnepét megelőző adventi időszak sokunkban az összetartozás, szeretetteljes várakozás, hála, megpihenés, melegség érzését erősítik, míg néhányunkban a magány, elhagyatottság, izoláció, harag, megfelelés és a mély szomorúság érzését aktualizálja. Az sem ritka, hogy az érzések mindkét típusát megéljük december hónapjában. A karácsony a kapcsolatok ünnepe, így aktivizálja azt a biológiai alapú érzelmi és viselkedéses alapműködést, ahogyan másokhoz kapcsolódunk, vagyis a kötődést és a kötődésről szerzett élményeinket.
Amikor egy újszülött világra jön, annyira védtelen, hogy a gondozójával való kapcsolat a túlélésének záloga. Ez az első élmény melyet a kapcsolatokról szerzünk és amely „öntőformaként” szolgál a későbbi kapcsolati élmények szervezéséhez. A fejlődés során a kötődő viselkedés összetettebb lesz, de az alapmintázata nagyjából stabil marad az életút során, hacsak a személy nem kap valamilyen korrektív vagy destruktív élményt.
Zele Dorottya, pszichológus, képzésben lévő család- és párterapeuta az érzelmi-fókuszú terápia (EFT) szemüvegén keresztül bemutatja, hogy a kötődési stílusunk hogyan formálja a felnőttkori releváns kapcsolatokban elfoglalt pozícióinkat, szerepeinket.
Szeretettel várunk az előadásunkra, ha érdekel, hogy
- mi jellemző az egyes kötődési stílusokra és a szerelmi kapcsolatokon kívül még milyen más felnőtt kapcsolatokban játszanak fontos szerepet
- hogyan lépnek interakcióba egymással a különböző kötődési stílusok és milyen tudattalan folyamatok vezetnek a konfliktusok elmérgesedéséhez
- mit tehetünk, hogy ezeket a negatív folyamatokat megtörjük
- milyen stratégiákat alkalmazhatunk, hogy a karácsonyi konfliktusokat, negatív érzelmeket megelőzzük, vagy mérsékeljük.