Több mint 10 kortárs alkotó és gondolkodó, 5 kiállítás, különleges esti fotóinstalláció, André Kertész könyvbemutató, kertmozi, koncertek, zenés gyerekprogramok, valamint izgalmas beszélgetések érzelmeink történetéről és ábrázolásáról Charles Darwintól a kortárs fotóművészetig a felsőörsi Civilházban és környékén.
›››
A derű a melankóliából él
Gerhes Gábor képzőművész és Nemes Z. Márió esztéta beszélget
A melankóliát gyakran a rosszkedvvel, a depresszióval azonosítjuk, holott a kifejezés egy ennél jóval összetettebb, nehezen meghatározható állapotot takar. Kultúrtörténeti toposzként évszázadok óta tér vissza a különböző alkotók (írók, festők, színházcsinálók, fotográfusok stb.) munkáiban. A melankóliáról Nemes Z. Márió esztéta és Gerhes Gábor képzőművész beszélget.
Időpont: 2021. augusztus 13., péntek, 20:00
Helyszín: Felsőörsi Fotóudvar (Civilház)
›››
Kertmozi
Német Egység a Balatonnál
(2011, dokumentumfilm, HD, színes, 79 perc)
A Balatont nem csak azért imádták a keletnémetek (1961 és 1989 között) mert máshova nemigen utazhattak, de selymes vize, a nyugati-keleti rokonok találkozásai és a magyar vendégszeret is vonzó volt. Mindeközben a keletnémet Stasi és a magyar BM is aktívan megfigyelte őket. A film ezt a sok szempontú történetet mutatja be. Bevezetőt mond a rendező, Forgács Péter médiaművész.
Időpont: 2021. augusztus 13., péntek, 21:30
Helyszín: Felsőörsi Fotóudvar (Civilház)
›››
A beszélgetés Gerhes Gábor Melankólia című kiállításához kapcsolódik, amely a Felsőörsi Fotóudvaron látható.
„A fotográfia a leginkább melankolikus műfaj. Amiatt, ahogy kiszakít az időből dolgokat, és objektíven rögzít látványélményeket. Megszakítja az időt – az idő tovább fut, de ezek a pillanatok, amik »kiszakítódtak« a folyamatból, ott maradnak a papíron mint az elmúlásélmények lenyomatai. Tavaly kezdtem el csinálni olyan munkákat (Celestial teradrops [Égi könnycseppek], 2020), amelyek készítésekor kifejezetten azzal kísérleteztem, hogyan tudnám kiemelni a fotográfiának ezt a tulajdonságát. Az egyik legegyszerűbb történeti fotóeljárást alkalmaztam, a cianotípiát. A fotográfia hajnalán fejlesztették ki ezt is, egy nagyon egyszerű vegyületet, érzékenyíteni kell vele egy papírlapot, és utána lehet úgy használni, mint egy fotogramot, tehát fény hatására bizonyos fajta változások idéződnek elő a kezelt felületen, majd a legegyszerűbb módon, vízzel elő lehet hívni, és megjelenik rajta a kép. Maga a folyamat is izgat, a helyzet, amiben létrejön a fotó. Szórt fénynél, olyan időjárásban, amire tényleg azt mondjuk, hogy melankolikus – tehát nem viharos, picit szomorkás, de azért van fényünk, nem szakad az eső, hanem csak csöpög – kiteszem az érzékenyített papírokat az ég alá, és elintéz mindent a természet. Rácsöppennek a vízcseppek, a fény vagy reagál rá, vagy nem, és rögtön reakcióba is lép. Az esőcsepp tehát egyben képképző és előhívó anyag is. Minden egyes ilyen munka egyedi, a környezeti változások alakítják a képet, minimális az emberi beavatkozás.” (Gerhes Gábor)
›››
Az eseményen napijegy megváltásával lehet részt venni. A napijegy ára 2500 Ft, amely a Garten Balaton (Lovas, Csopak, Felsőörs) aznapi összes programjára érvényes.
A programváltozás jogát fenntartjuk.
›››
A Garten Balaton a Veszprém-Balaton 2023 Kultháló projekt első bázisa.
›››
Az eseménysorozat az EKF Veszprém-Balaton 2023, a Nemzeti Kluturális Alap és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg.
›››
A teljes program megtekinthető a www.gartenbalaton.com oldalon.
›››
Borítókép: Gerhes Gábor: Celestial Teardrops, 2020, cianotípia, magángyűjtemény © Gerhes Gábor