Radnóti Miklós két halott mellől jött a világra: születésekor édesanyja és ikertestvére is meghalt. Ez a súlyos csapás később is megmérgezte életét.

Örkény István a második világháborúban munkaszolgálatos volt a Don-kanyarnál, majd hadifogságba esett, és csak 1946-ban térhetett haza. “Sokszor tűnődtem: vajon meddig remél az ember? Most már tudom: az utolsó pillanatig.”

Kosztolányi Dezső: „Ne ámulj e kokainistán. Gondolkozz az okain is tán – s megérted.”

Csáth Géza 1910. április 10-én, hajnali fél hatkor használt először morfiumot, amire ettől kezdve tudatosan rászokott, mert érdekelte annak tudatmódosító hatása. 1919-ben már a bajai elmeosztályon ápolták. Miután megszökött, lelőtte feleségét, és öngyilkosságot próbált meg elkövetni.

József Attilával kegyetlen volt az élet. Félárva gyermekkora tele volt lemondással, brutalitással, felnőttként szembesült a meg nem értéssel és öngyilkossága (tragikus balesete) körül is számos ellentmondás van.

Ady Endre szeretője holt gyermeket szült, vágyaihoz nemegyszer impotencia is párosult, szerelmi élete pedig legendás volt. Élete során a nők, a vérbaj, az alkohol, a nikotin, a morfium és a vég nélküli mulatozások örvénye szippantotta magába.

A februári Funzine TALKS-on nehéz sorsú íróink és költőink életéről, szerelmeiről beszélgetünk. Milyen szerencsétlenségek érték őket, és milyen függőségektől nem tudtak szabadulni? Nagyságuk talán éppen az őket ért tragédiákban rejlett?


Az est vendégei:

Mácsai Pál - rendező, színművész, az Örkény Színház igazgatója

Ferencz Győző - József Attila-díjas költő, irodalomtörténész, műfordító

Dr. Szemelyácz János - pszichiáter, addiktológus, pszicho terapeuta