Az "Akarunk róla beszélni!" ismeretterjesztő előadássorozat őszi programjának fő témája "Amikor a közösségi lét nehéz”. Az előadásokkal körbejárjuk azokat a mentális zavarokat, amikor a személynek problémát okoz a közösséghez való alkalmazkodás. Ez a helyzet érinti a közösség többi tagját is, és alkalmanként nekik is nehézséget, szenvedést okoz.

A köztudatban sok tévhit és előítélet van jelen a mentális zavarral küzdő emberekkel kapcsolatban. Az előadás sorozatunk célja, hogy stigmák nélkül, hitelesen és nyitottan beszéljünk ezekről a zavarokról, kialakulásukról, fő megjelenési formáikról, a hatékony kezelés lehetőségeiről és a közöséggel való együttélés nehézségeiről.

Mindenkivel előfordul, hogy időnként aggódik az egészsége miatt, mert szokatlan tünetet vagy testi működésének megváltozását észleli önmagán. Gyakran egy közeli ismerős vagy családtag  betegsége kelti fel a szorongást. A statisztikák szerint az orvoshoz fordulás két fő oka éppen az, hogy testi panaszokat észlelünk vagy aggódunk, szorongunk valamilyen betegség bekövetkezése miatt.  Ez utóbbi esetben - amint ezt a háziorvosi tapasztalat is mutatja - jellegzetes a pesszimizmus, a "legrosszabbra" gondolás s az ezzel együtt járó szorongás, amely viszonylag gyorsan alábbhagy az orvossal való találkozást követően. Egyes személyeknél azonban az aggódás fennmarad, sőt fokozódik és  önálló  életet kezd élni: ezt egészségszorongásnak vagy régi nevén hipochondriának hívjuk. Ilyen esetekben az ismételt  vizsgálatok és  megnyugtatás ellenére  is  állandóan  visszatér a beteg szorongása, mert kételkedik a vizsgálat eredményében vagy mert meg van győződve a betegségéről.

Ma a szorongást úgy tekintjük, mint  egy veszélyhelyzetre adott természetes reakciót. A veszély lehet reális (pl. az úttesten felénk rohanó autó, állásunk elvesztése), vagy lehet észlelt (pl. súlyos betegség bekövetkezésének valószínűsége). Az egészségszorongástól és a megmagyarázhatatlannak tűnő testi panaszoktól szenvedő egyének általában erős szorongással jellemezhetők, mert éberen figyelik testi működésüket s hajlamosak  arra, hogy a  legapróbb változásból messzemenő negatív következtetést vonjanak le. 

Az előadássorozat őszi programjának első előadásán bemutatjuk az egészségszorongás színes jelenségvilágát és kezelésének legmodernebb, bizonyítottan hatékony, kognitív pszichoterápiás kezelési lehetőségeit.

Előadó: Prof. Perczel Forintos Dóra, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta

Az előadás belépődíja: 2200 Ft
Az előadás-sorozat iránt mutatkozó nagy érdeklődés miatt az eseményre előzetes jegyvásárlás szükséges.
A helyszínen nincs lehetőség jegyvásárlásra.

A programsorozat szervezői: 
Vizin Gabriella, klinikai pszichológus, pszichoterapeuta, egyetemi adjunktus (ELTE PPK)
Kovács Emese, a Kognitív és Sématerápiás Központ vezetője

Sok szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!

Ha bármilyen kérdése van a programmal kapcsolatban, az alábbi email címen érdeklődhet: 

vikote@vikote.hu