A Neszmese – mese, ami nesz, nesz, ami mese, nesze! projekt elektroakusztikus zeneszínház, amely elektroakusztikus zenei mesekoncert formájában egy narrátor és két elektronikus zenész közreműködésével kalauzolja közönségét a hangzások világába, ahol zajok, neszek, zenék a történetek mozgatórugói.ű
Alkotók,előadók
Hutvágner Éva - író
Farkas Erik - színész
Szigetvári Andrea - zenész
Baráth Bálint - zenész
A történetek különböző hangzások valóságos és mesebeli tulajdonságait helyezik a középpontba: találkozunk visszhangot köszörülő tündérekkel, dorombolással gyógyító macskákkal, törött hangú harangokkal és száműzött hangokat őrző tündérrel. A közönség a zenék, hangzások, zajok segítségével tapasztalati úton szerezhet ismereteket a hangok titokzatos világáról, beavató jelleggel értheti meg a zene és a zaj fogalmát. A szórakoztató ismeretterjesztés azonban csak egy szegmense a meséknek, csodás képzeletbeli világuknak maguk a gyerekek, a nézők a legfontosabb cselekvői, résztvevői. Az interaktív színházi elemek mellett ugyanis a közönség képzeli a zenei atmoszférához a tájat, a szereplőket, a környezetet. Így a mesék elsődleges célja, hogy a képzelőerőt – a napjainkban megszokott formával ellentétben – ne képek és vizuális ingerek segítségével, hanem zenékből, hangtájakból létrejövő atmoszférák, hangkulisszák, mitöbb hangszereplők megteremtésével aktivizálják. Az erőteljes képeket generáló elektroakusztikus zenei motívumok megtöbbszörözik a szövegértést, és amellett, hogy irányítják a képzelőerőt, lehetővé teszik, hogy mindenki saját, egyéni módján interpretálja a mesék világát – ez az újdonság pedig lehetővé teszi, hogy a közönség életkorát megnyissuk: a gyerekek ugyanis a saját életkoruknak, ingerküszöbüknek megfelelő módon kapcsolódhatnak képzelőerejükkel a színházi előadásba.
Az előadás tehát többszörös értelemben is interaktív. A zenészek jelen időben, interaktív elektronikus zenei hangszereken játszanak, a színész-¬‐mesélő-¬‐narrátor pedig folyamatosan kommunikál a hallgatósággal, bevonva őket az előadás menetébe. Művészetterápiás célunk az interaktivitás és a képzelőerő aktivizálásával a közönség bekapcsolása az alkotófolyamatba, melynek a mese együttes megalkotása a cél.
A különböző zenei motívumokat, elektroakusztikus hangzásokat egybegyúró zenei folyamatot a zenészek (Baráth Bálint, Szigetvári Andrea) a helyszínen játsszák különleges, sokszor a számítógépes játékok világából ismert vezérlőikkel a mesélővel, Farkas Erik színésszel együttműködve. A folyamatos kommunikáció eredményeként a közönség azt láthatja-¬‐hallhatja, amint a zenészek a narrátorral "helyben alakított" mesét adnak elő, váltogatva dramaturgiai szerepeiket a mese kialakításának folyamatában. A mesemondó szavai különleges hangzásokat hívnak elő, a zenei motívumok néha megelőzik, máskor továbbgörgetik a történetet.
A Neszmese a műfajok társításában úttörő, hagyományában a modern meseoperák előadásainak felépítéséhez hasonló.
A mesék külön erre a projektre íródtak. A történetek írója (Hutvágner Éva) olyan jelenségeket igyekezett megjeleníteni, melyek jól kapcsolatba hozhatóak a zene és a hangzások világával, emellett kellő biztonságot is nyújtanak a hallgatóságnak azáltal, hogy a szereplők, a tündérek, manók, harangok ismerős, mítikus világába kalauzolják a Neszmese hallgatóit.
Ajánlott korosztály: 6-12 év
Műsor időtartama: 50-60 perc
A belépő: 1000 Ft, online elővételben a Tixa oldalán, illetve a helyszínen.
*Magyar Narancs kedvezménynél a helyszínen szükséges felmutatni a kártyát.