FREUD CAFE: Kapcsolódás önmagunkhoz és másokhoz

élő, személyes részvételű esemény (*online is követhető)

Előadó: Simon Judit, klinikai szakpszichológus, pszichoanalitikus, kiképző mozgás- és táncpszichoterapeuta

A Magyar Pszichoanalitikus Egyesület által szervezett következő Freud Café fókuszában az önmagunkkal és másokkal való kapcsolat témája áll.
Egymás megértésének jelentős része nem verbális, hanem testi, mozgásos szinten történik. Önmagunk megélésének legelemibb szintje a saját testünkhöz való kapcsolódás. Mit is jelent ez? Mitől lehet nehéz? Milyen kulturális és saját élettörténetünkben rejlő okok állnak a nehézségek háttérben?
A testünkkel való kapcsolat korántsem olyan egyszerű, mint hinni szeretnénk, azt könnyen redukáljuk pusztán testünk fizikai szintű szabályozására. Ahhoz, hogy tisztán felismerjük saját igényeinket, és ezeket a másokhoz való kapcsolódás során se tévesszük szem elől, elengedhetetlen önmagunk testi szinten való észlelése.
A szakember a pszichodinamikus mozgás és táncterápiában (PMT) használt gyakorlatok segítségével szeretné illusztrálni a mondanivalóját. A PMT egy olyan kortárs pszichoanalitikus elméleteken alapuló terápiás módszer, ahol a különböző gyakorlatok nagyon hasonlítanak azokra a helyzetekre, amelyekben az eredeti ˗ a gondozóval testi és lelki szinten formálódott ˗ kapcsolati mintázatok beíródnak. Ezek a korai mintázatok a memóriának egy szavak által el nem érhető tartományába tartoznak, de a PMT során nagyon direkt módon jelennek meg az itt-és-mostban, így könnyebben tanulmányozhatók, megérthetők és átdolgozhatók. Mindezek a terápiás folyamatok összességében végül a meglévő kapcsolati mintázatok megváltozásához vezethetnek. Az előadó a rendelkezésre álló másfél órában ezeket a gondolatait fejti ki, a program utolsó harmadában a közönséggel együtt gondolkodva.

*Az online-jegyet váltó nézőink számára a csatlakozáshoz szükséges link és jelszó az előadás napján kerül kiküldésre a vásárláskor megadott email-címre.